Skip to main content

Cooking - figuring

The purpose of this resource is to provide suggestions to whānau about how they can support a range of mathematical concepts through baking and cooking.

Parent and child sit together at the table, solving maths equations together.

Tags

  • AudienceKaiakoWhānau and Communities
  • Curriculum Level12345
  • Learning AreaMathematics and Statistics
  • Resource LanguageEnglish
  • SeriesLearning at home

About this resource

This section provides some ideas for how you can raise awareness and share mathematics using everyday experiences and resources found around your home. It includes ideas for supporting your children’s learning in all areas of mathematics: geometry, measurement, statistics, algebra, and number.

This page provides suggestions as to how mathematics learning can be supported by cooking and baking.

Ngā rawa kei tēnei rauemi:
    Reviews
    0

    Cooking: Figuring

    Cooking provides plenty of opportunities to do some “figuring out” for children.

    1.

    Increasing and decreasing: If you need to double a recipe (or increase it by 3x, or 1 ½ x or 10x) you can ask your child to figure out how much of each thing is needed now. You can do the same if you need to halve a recipe or only mix up half of a packet of something.

    A person at a cooking bench with cooking ingredients and equipment.

    2.

    Fractions: Explore what 1/2 and 1/4, and 1/3 mean within the context of cooking. This may mean learning to choose the right measuring spoon or cup, or estimating with a bigger spoon or cup. It can also involve taking a block of butter and cutting it into pieces to get the right fraction (like 1/2 cup = 125 g or the 500 g cut into quarters).

    3.

    How much, How many? If you are making food for a large group or for a bake sale ask your child to help you figure out how much of each of the ingredients you will need or how much it will cost altogether and how much each thing should sell for in order to make money. When shopping for ingredients, take your child with you and ask them to compare prices and help decide the most cost efficient way to make the large batch. Many shops record the cost per unit on the shelf sticker, for example $1.75 per 100 g, which helps people make comparisons about price.

    Rows of different flavoured cookies.

    The quality of the images on this page may vary depending on the device you are using.